spot_img

Adaylar desteğinizi bekliyor

Almanya’nın en büyük eyaleti Nordrhein Westafalen (NRW), 13 Eylül’de yerel seçimler için sandık başına gidiyor. İl ve ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve uyum meclislerinin seçileceği seçimlerde onlarca Kürdistanlı ve Kürt dostu aday da yer alıyor.

NİHAL BAYRAM

Nordrhein-Westfalen, 18 milyona yakın nüfusuyla Almanya’nın en büyük nüfusuna sahip eyaleti. NRW’de 13 Eylül’de belediye meclisi, uyum meclisi ile Ruhr bölgesi (Dortmund, Essen, Bochum ve Duisburg dahil- nüfusu 5,1 milyon) parlamentosunun seçimleri gerçekleşecek. Pazar günü eyalette bulunun 30’a bağlı kent ve ilçelerinde saat 08.00 ile 18.00 arasında seçimler olacak.

Almanya’nın batısında bulunan NRW eyaletinde 4.5 milyon göçmen olduğu tahmin ediliyor. Seçimlerde, 16 yaşından büyük Alman ve AB ülkelerinin vatandaşları oy kullanabilecek.

KON-MED: Mutlaka oy kullanın

Almanya’daki Kürdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED). „Kürtler kendi adaylarını desteklemek için sandığa gitmeli“ çağrısında bulundu. Eşbaşkanlar tarafından yapılan açıklamada, „Yerel seçimlere paralel olarak Uyum Meclisi seçimleri de olacaktır. Seçilecek Kürt adaylar STK’lar, şehir idareleriyle ve kendi aralarında birlikte çalışırsa sosyal sorunların çözümüne katkı sunabilir. Kürdistani kurumlarımız adayların seçim kampanyalarına katılmalı, Kürdistanlı adaylar desteklenmeli“ denildi.

Yerel yönetimlerde yer almanın; göçmenlerin sorunlarının çözümü, artan ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadeledeki önemine vurgu yapan KON-MED eşbaşkanları, „Oylarınızla NRW’de siyasetin temel parametrelerinde önemli ve hızlı değişiklikler yaşatabilirsiniz. Bulunduğunuz şehri, ilçeyi, mahalleyi birlikte yönetmek istiyorsanız, belediyelerde daha fazla söz sahibi olmak istiyorsanız lütfen sandığa gidin“ çağrısında bulundu.

Seçimlerde birleşelim

„Almanya’da politik topluluklar üzerinde ciddi bir kriminalizasyon var. Başta bu sorunlarla mücadeleyi esas alan sol, sosyalist, devrimci, demokrat olan adayları destekliyoruz“ diyen eşbaşkanların mesajı şöyle: „Saygın ve onurlu bir yaşam için demokrat insanlar olarak seçimlerde birleşelim. Göçmen kökenli, başta Kürdistanlı olmak üzere tüm devrimci, demokrat, ilerici adayların desteklenmesi gerekiyor. Seçmenlere, Kürtlerin özgürlük mücadelesini destekleyen dost, devrimci, sosyalist ve demokratlardan yana oy kullanmaları çağrısında bulunuyoruz.“

Kürt-Alevi-Kadın

Devran Dursun, Essen’de Sol Parti Listesi’nden Belediye Meclisi (5. sıra) ve Uyum Meclisi’ne (4. sıra) aday. Hukukçu olan Devran, iki yıldır Sol Parti içerisinde yer aldığını belirterek, „Bundan dolayı belediye meclisi ve uyum politikasında tecrübe edindim. Aynı zamanda barış ve sosyal politikalar alanında çalışıyorum. Temel haklar konusunda da danışmanlık yapıyorum“ dedi. „Belediye Meclisi’nde Kürt kimliğinin temsiliyetinin olması önemli olduğu için aday oldum“ diyen Devran, „Özellikle göçmen bir kadın olarak, Kürt ve Alevi bir kadın olarak halkımı yerel kurumlarda temsil edebilmek benim için çok değerli“ diye ekledi.

Kadın kimliğiyle yer alacak

Yerel yönetimlerde farklı kimliklerin temsiliyetinin önemine vurgu yapan Devran, „Günümüzde ne yazık ki parlamentolarda yaşlı ve beyaz adamların hakimiyeti var. Bizler alınan kararlara boyun eğmek zorundayız. Bu yanlış bir gidişat, değiştirmeliyiz. Demokratik bir yaşam, eşit bir toplum için, hiyerarşik yapı ile kontrol edilen ‚Alman elit kültüründen‘ kurtulmak için yerel siyasete katılmalıyız“ dedi.

„Demokrasi sadece oy kullanmak değil, alınan kararlarda söz hakkı olmaktır“ diyen Devran, „Eğer belediye projelere imza atacaksa bunda söz hakkı vatandaşta olmalı. Bunun için yerel siyasete katılmamız önemli“ diye konuştu.

Temsiliyetimizi güçlendirelim

Kürt kimliğinden ötürü Sol Parti’de yer aldığının altını çizen Devran, „Dersimliyim, sosyalist bir ailenin, feminist bir annenin kızıyım. Almanya’da doğup büyüdüm ama Kürt toplumunun değer ve kültürüyle büyüdüm. Kürt hareketi olarak siyasette güçlüyüz ama temsiliyette zayıfız. Daha güçlü bir ağ kurarak kolları sıvamamız gerekiyor“ dedi.

„Demokratik değerleri güçlendirmek, faşizme geçit vermemek için herkes mutlaka oyunu kullanmalıdır“ diyen Devran’ın mesajı şöyle: „HDP seçimlerini delegasyon üyesi olarak izleme fırsatı buldum. Eğer bir torun 70 yaşındaki nenesini sırtında taşıyarak sandığa götürebiliyorsa, bu seçimin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. İnsanlar oy kullanma hakkı için yaşamlarını yitirdi. Bunu unutmayalım ve oyumuzu kullanalım.“

Birinci sıra adayı

Nusaybinli Civan Akbulut, 20 yaşında ve Die Linke adına Uyum Meclisi’nin 1. sıra adayı. Essen Belediye Meclisi’nde Die Linke listesinden 6. sıra adayı olan Mohamad Shoan Vaisi ise Rojhilatlı.

Euskirchen’de başkanlığa aday

Adıyamanlı Cuma Kaya (33), yaklaşık 12 yıldır Almanya’da yerel siyaset içerisinde yer alıyor. 2015 yılından bu yana Euskirchen’de yaşayan Kaya, kentin belediye başkanlığına aday. Kaya aynı zamanda Belediye Meclisi ve Uyum Meclisi’nde de 2. sıra adayı.

Aile politikası, konut, tarım sektörü, eğitim, göçmenlerin ve mültecilerin hakları ve aşırı sağcılara karşı mücadele gibi konularda rol sahibi olabilmek için yerel seçimlerde adaylığını koyduğunu belirten Kaya’nın en önemli hedeflerinden birisi eğitimi anaokuldan üniversiteye kadar ücretsiz yapmak.

Göçmenler sandığa gitmeli

„Göçmenlerin ve mültecilerin haklarını savunmak, kendi kimlik ve kültürlerini yaşayabilmeleri için gerekli desteği sunmak da önceliklerim arasında“ diyen Kaya şöyle devam etti: „718 yıllık tarihi olan, 57 bin nüfuslu Euskirchen’de 11 bin göçmen yaşıyor. Halkın sadece yüzde 35’i oy kullanıyor. Bu tabloyu değiştirmeliyiz.“

Kürtlerin rolü önemli

Euskirchen’de yaklaşık 3 bin Kürdistanlı olduğunu belirten Kaya, „Bu önemli bir rakam, temsiliyeti de çok önemli“ dedi. Kent belediyesinde kimi kurumların levhalarında, tanıtım kitaplarında Kürtçenin yer aldığını hatırlatan Kaya, bunu geliştirmek istediklerini söyledi.

Türkiye-Almanya arasındaki silah ticaretine dikkat çekerek, „Karar mercilerinde biz Kürtler de oturmalıyız. El ele olmalıyız. Kendi halkımızın can güvenliğini sağlamalıyız“ dedi.

Oy kullanmanın öneminin altını çizen Kaya, „Oyunu kullanmazsan otomatikman oyun senin halkına karşı silah gönderen partiye gider. Yerel siyaset, belediye seçimleri yaşamın gidişatını belirler. Euskirchen’de seçmenlerin sadece yüzde 35’i oy kullanıyor. Bunu değiştirmek elimizde. Bana verilen her oy aktif bir siyasete, aktif bir temsiliyete verilen oydur“ diye konuştu.

Sağa karşı birlikte

Alman aşırı sağcı parti AfD, Cumartesi günü (seçimden 1 gün önce) Euskirchen’de Annaturmplatz’da merkezi bir miting organize edecek. Milletvekilleri, eyalet başkanlarının da katılacağı eyleme karşı solcular da „Euskirchen sağa karşı birlikte duruyor“ sloganıyla eylem hazırlığında. Eylem, Sol Parti, Yeşiller, Die Partei tarafından organize ediliyor. Eylemi Kürt Kültür Evi’nin yanısıra çok sayıda kurum da destekliyor. Eylem, 12 Eylül Cumartesi günü saat 14:00 ile 18:00 arasında Grünplätzchen meydanında yapılacak.

Onlarca aday var

13 Eylül’de yapılacak seçimlerde aday olan isimler arasında çok sayıda Kürdistanlı ve dostları da bulunuyor. Edindiğimiz bilgilere göre adaylardan bir kısmı şunlar:

AACHEN:

Uyum Meclisi (Liste Kurdischer Freundschaftskreis)

Baran Yenen

Bülent İşcan

Beate Ergün

BONN

Uyum Meclisi (Liste KAWA)

Hayam Karaja

Süreyya Alıcı

Sadek Moussa

Ferhad Hasso

Mohamed Suleyman

Moustafa Midani

Imad Nassan

Jamal Mousa

Jihad Mahko

Fakhreddin Mesto

Hemqadi Khalef

Esther Winkelmann

Gule Hasso

Fadel Hasso

BİELEFELD

Belediye Başkan Adayı (Die Linke)

Dr. Onur Ocak

DUISBURG

Uyum Meclisi

Özlem Ateş

ESSEN

Uyum Meclisi

Devran Dursun

Shoan Vaisi

Civan Akbulut

Belediye Meclisi

Devran Dursun

Shoan Vaisi

EUCHSKIRCHEN

Belediye Başkan Adayı

Cuma Kaya

Belediye Meclisi

Cuma Kaya

Mustafa Alpdoğan

Uyum Meclisi

Cuma Kaya

Muhamed Alkan

Cayit Çelik

Olaf Schneider

Alania Hasan

Ebru Kayai

GELSENKIRCHEN

Belediye Meclisi

Ayten Kaplan

HAGEN

Belediye Meclisi

Berivan Güçlü

HAMM

Berfin İnce

MÜNSTER

Belediye Meclisi

Fatma Kırgıl

GUMMERSBACH

Belediye Meclisi

Diyar Ağu

OBERHAUSEN

Yusuf Karaçelik

REMSCHEID

Musa Kızıltepe

VELBERT

Belediye Meclisi

Cüneyt Söyler

Quelle: Özgür Politika

Related Articles

Stay Connected

19,830FansGefällt mir
3,913FollowerFolgen
0AbonnentenAbonnieren
- Advertisement -spot_img

Latest Articles